Dlouho očekávaný model E469.1 bude uveden do prodeje v posledním kvartále tohoto roku 2025. Jedná se o model, který byl už několikrát odsunutý s termínem prodeje, poslední posun se realizoval na první kvartál 2025 – později tedy s již zmíněným posunem na konec roku. Firma ROCO nestíhá vyrábět, k tomu se částečně stěhuje výroba z Asie zpět do Evropy, a to konkrétně do Rumunska a na Slovensko.

Jedná se o první verzi modelové řady, kterou výrobce může pokrýt poměrně rozsáhlé grafické varianty tak, jak si je řada z nás pamatuje z dob ČSD, později ČD, nakonec pod logem ČD Cargo. ROCO tak otevírá poměrně obsáhlou modelovou sérii, kde u tohoto modelu se nemusíme obávat že zůstane pouze v jedné variantě, sledovat to můžeme také u modelů T466 / 742. Obě tyto produktové řady tak budou v dohledné době silnou konkurencí pro MTB. ROCO zatím neuvedlo, zda plánuje také verze 740 a 743 které se liší jen minimálně, každopádně se necháme překvapit.

  • DCC verze, katalog: 7510082, cena: 419,90 EUR
  • DC verze, katalog: 7500082, cena 219,90 EUR

Model bude u ROCO v premiéře, jedná se o zcela novou formu pro vstřikovací lisy. Stejný model bude vyráběn i pro PKP Polsko, jedná se o identické provedení vyráběných ve své původní modelové předloze vyráběné v závodě V.I. Lenina v Plzni – dnes Škoda. Model bude mít zcela novou koncepci pantografů včetně jejich upevnění. Velké detaily budou jak na střeše tak u podvozkového segmentu, kde budou paprsková kola a každý z podvozků bude mít osvětlení.

Tento model bude mít v DCC verzi také osvětlení strojovny, kabiny strojvedoucího a osvětlení přístrojového pultu. Výroba a montáž modelu bude v Rumunsku, doufejme tedy, že se nebude jednat o vysoce poruchové modely jako T478 z Vietnamu.

Předloha

Počátkem 60. let 20. století potřebovaly bývalé Československé státní dráhy (ČSD) nové výkonné nákladní vlakové elektrické lokomotivy pro stejnosměrnou soustavu 3 kV na severu a východě země. Zkušenosti se stroji řady E 499.0 a E 499.1 – původně vyvinutými jako univerzální lokomotivy – ukázaly, že by mohly být lépe využity v osobní vlakové dopravě.

Lokomotiva E 499.157 byla díky tomu během výroby upravena pro použití v nákladní vlakové dopravě a označena E 469.001. Tato lokomotiva měla stejný výkon, ale byla od výrobce vybavena upraveným koncovým převodem. Provozní hmotnost byla navíc zvýšena na 88 tun přidáním zátěžového závaží. Sériové stroje měly upravenou skříň lokomotivy. Na rozdíl od E 499.0 se šesti kruhovými okny na bočnici byla na lokomotivy řady E 499.1 a E 469.1 instalována čtyři čtvercová okna. S trvalým výkonem 2 032 kW dosahovaly nejvyšší rychlosti 90 km/h. Celkem dodala Škoda Československým státním drahám 85 lokomotiv.

Lokomotivy sloužily především k tahání nákladních vlaků na hlavních tratích s malým stoupáním. Jejich preferovanou oblastí provozu byly uhelné vlaky na trasách ze severočeské hnědouhelné pánve na východ, ale od 60. do 90. let 20. století jezdily i na Slovensku. Protože byly odvozeny od řady E 499.1, měly stroje elektrické vytápění vlaku a mohly být tedy použity i s osobními vlaky. Hlavním důvodem nízkého využití osobních vlaků byla jejich nízká maximální rychlost. Od 60. let měla většina elektrifikovaných tratí maximální traťovou rychlost 100 nebo 120 km/h. Proto byly lokomotivy řady E 469.1 pro osobní vlaky příliš pomalé. Přesto je bylo možné často pozorovat na vybraných tratích v osobní vlakové dopravě.

V roce 1988 došlo ke změně sériového označení E 469.1 na 121. Některá vozidla skončila také u slovenské železniční společnosti ZSSK. Několik strojů bylo od té doby modernizováno a zakoupeno soukromými provozovateli.

LOKOMOTIVA E469.1011 VE STANICI MOST V ROCE 1984 – AUTOR: LADISLAV KROUL
SPĚŠNÝ VLAK Z DĚČÍNA DO CHEBU VE STANICI ÚSTÍ NAD LABEM V ČELE E469.134 V ROCE 1967 – AUTOR J. CAMPÍREK