V nadpisu použitá fráze o mazáí olejem, musíme u modelů hledět na řadu aspektů, především pak jak často jsou modely lokomotiv používány a celkově kolik toho odhadem najezdí. V mém případě je to jednoduché, veškerý čas a ujeté metry / kilometry, monitoruje a zaznamenává program ROCRAIL který eviduje veškeré parametry potřebné pro údržbu, což jsou tedy ony dva zmíněné.
Nicméně záleží také v jakých podmínkách model je provozován, pokud se jedná o „hračku“ pro malé děti, kde se jezdí někde na zemi obývacího pokoje, případně na prašné podlaze, místo oleje zde bude potřeba spíše častější optická kontrola ozubených pastorků převodovek u modelů ROCO jsou v podvozku, tak i nečistoty které se mohou dostat dále, a to jsou mechanické segmenty kolem motoru: hnací kardan – převážná část modelů má dva, tak i hřídel spojující kardan a motor, kde se může namotat poměrně velké množství nečistot.
Takže pokud je model nadměrně promazán, je to doslova lepidlo na prach a různé nečistoty. S prachem ale bojuje i každý modelář který provozuje lokomotivní modely na domácích deskových panelech nebo na modulové segmentovce. Droibné nečistoty a prach, jsou problém prakticky všech mechanických modelů jakéhokoliv měřítka, od železničních modelářů po motorové RC modely.
Není pravdou, že modely některých výrobců jako je BRAWA a ROCO, či PIKO nebo TILLIG, jsou nedostatečně promazávané! Řada výrobců nabízí ve svém prodejním portfóliu i speciální modelářskou vazelínu, případně olej. Nicméně co se oleje týká, lze na naše železniční modely používát bez problémů oleje na šicí stroje – podobně drobná mechanika.
BRAWA do svých nových modelů používá vazelínu, která zabraňuje nežádoucímu zatékání do míst kam určitě nechceme, ROCO zase kombinaci oleje a vazelíny – vlastní např 6599 Fleischmann. Mám už tak nějak vyzkoušeno, že veškeré lokomotivní modely které mi jezdí v direktivě pod programem RR, kontroluji po ujetí 4 kilometrů. Nelze však určit za jak konkrétní dobu to jakýkoliv model ujede. Tak např. v případě mého kolejiště, jsem takto kompletně rozebral pro čištění a následné promazání pouhé dva modely, a to „Dvojkovou Bertu“ řady 752, a dále to byl Sergej ROCO z roku 2015.
Je pravdou že plastové ozubené pastorky nemají rády suchý provoz, používají je převážně všichni jmenovaní výrobci modelů, nicméně není dnes už prakticky problém tyto díly v případě většího mechanického poškození, u výrobce objednat a vyměnit.
Na fotografiích které dokumentují až nepřiměřené promazání modelu je vidět, že olej má schopnost zatékat i v takto malém prostoru do míst kde to opravdu nepotřebujeme! Jedná se o zcela nový model Bardotky, která byla pouze otestována - kontroluji takto každý zakoupený model..